Co z ciasteczkami?

SONY DSC

W ostatnim czasie polskie strony www atakowane są komunikatami dotyczącymi coockies - ciesteczek. Jaki jest tego powód? Jak zwykle winni są politycy:)

Cookies to mały fragment nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego, które weszło w życie 21 stycznia 2013 roku. Zmiany dotyczą m.in. informowania użytkowników mobilnego Internetu o przekroczeniu limitu transferu, czy skróceniu czasu, na jaki podpisywane są umowy do maksymalnie 2 lat. Wśród zmian jest również ta, dotycząca ciasteczek (z jej treścią można zapoznać się m.in. w Dzienniku Ustaw).

Cookies to niewielkie pliki, które są zapisywane w naszych komputerach podczas odwiedzania stron WWW. Ciasteczka mają dwie twarze. Dzięki jednej serwisy internetowe zapamiętują nasze preferencje i ustawienia, pozwalają na automatyczne logowanie, a ulubione sklepy w sieci pamiętają zawartość naszego koszyka z zakupami. Jednak druga twarz cookies może zmienić te małe pliki w narzędzia do śledzenia aktywności internautów. Z tego powodu urzędnicy nakazali właścicielom stron informowanie swoich urzytkowników o wykorzystaniu ciasteczek. Wprowadzony przepis wprowadza pewien zamęt i stawia wiele pytań, kto ma obowiązek o informowaniu użytkowników, a kto nie?

Nie musimy wstawiać żadnych komunikatów w przypadku, gdy cookies wykorzystujemy do:

- działania koszyka w sklepie internetowym
- zalogowania się na stronie
- ustawienia domyślnego języka na stronie
- ustawienia boksów, preferencji wyświetlania strony

Natomiast musimy wstawić komunikat, jeżeli pliki cookies służą nam do badania zachowań internautów i ustawiania (targetowania) reklam.

Powstaje zatem pytanie: czy właściciele witryn internetowych wykorzystujący cookies jedynie do celów statystycznych (na przykład za pomocą popularnego narzędzia Google Analytics), a nie do celów reklamowych lub marketingowych także muszą umieścić na swojej stronie stosowne informacje o ciasteczkach. Okazuje się, że tak. Przynajmniej według Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (MAC).

Co grozi właścicielom stron, którzy nie dostosują swojej strony?

Zgodnie z art. 209 ust. 1 pkt ust. 25) Prawa telekomunikacyjnego na każdego, kto nie wypełnia obowiązków uzyskania zgody abonenta lub użytkownika końcowego, o którym mowa m.in. w art. 173, podlega karze pieniężnej. Karę tą ustala Prezes UKE w drodze decyzji, w wysokości do 3 % przychodu ukaranego podmiotu, osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym.

Rozwiązanie?

Nasza agencja przeprowadza aktualizację kodu źródłowego dowolnej strony internetowej, poprzez wstrzykniędcie dodatkowego kodu, którego celem jest pojawianie się wskazanego w prawie komunikatu o plikach cookies. zapraszamy do kontaktu z nami.